THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Polsko je na tom se současnou mladou kytarovou scénou velmi podobně jako my a důkazem tohoto tvrzení budiž toto EP. I zemí našich severních sousedů přechází tsunami deathcorových trendovek, které mají různou kvalitu. Mezi extraligu tamější scény lze rozhodně zařadit i agilní úderku DROWN MY DAY z Krakowa. Kapelu, která jako jedna z mála zavětřila včas nastupující vlnu amerického deathcoru a dokázala rychle reagovat. V současné době mají DROWN MY DAY za sebou několik vydaných kotoučů, spoustu odehraných koncertů nejen v Polsku a rutině zvládnutou pódiovou show poplatnou žánru. Na EP 2010, které nám zaslali do redakce, je znát, že se mladíci chtějí svým zámořským vzorům maximálně přiblížit, jak aranžemi, tak stylizací vokálu, image, zvukem… Nutno dodat, že se jim to do velké míry daří a věřím, že mezi opatkovanou mládeží mají po celém Polsku zástupy věrných fanoušků. Rezervy však jsou ve vlastním obličeji kapely, který se prostě v zástupech zahraniční konkurence jednoduše ztratí. Pokud mají DROWN MY DAY (a oni mají), tendence udělat si jméno i za hranicemi rodného Polska, je zapotřebí trochu více, než jen věrně a dobře kopírovat své vzory.
Na novém materiálu je rozhodně znát minimálně těch šest let poctivé řemeslné praxe, kterou si DROWN MY DAY odbyli a tady musím říci, že vzhledem k tomu, že kapelu sleduji delší dobu, je opravdu znát velký posun na každém vydaném materiálu. Potěší velmi slušný zvuk z domácího studia, rozmanité melodické motivy v kytarách, pěvecká dotaženost… Za zmínku stojí i několik drobných elektronických cukrkandlů, které zdobí jinak čistě kytarovou práci. Až na pár výjimek mi ale v aranžích chybí skutečně silná místa a hlavně pak vlastní invence. Z každého poslechu EP „Forgotten“ jsem měl pocit dobře odvedené práce ze strany kapely, ale nedokázal jsem si vzpomenout na jediné místo, které by se zarylo hlouběji do mozku. Fragmenty, na které bych při dalších poslechu napjatě čekal, nebo si na ně vzpomněl i bez sluchátek, tu prostě chybí a bez vlastních silných nápadů se DROWN MY DAY doslova utápí v bouřlivém řečišti kapel, které znějí úplně stejně a zámořské diktátory scény kopírují se stejnou vehemencí. V současné době se však dá říci, že polská scéna má svého deathcorového mladého krále. Jaké je však vítězství jednookého mezi slepými?
Druhé EP přední kapely polské deathcorové scény.
6 / 10
Maciek 'Groov' Korczak
- vokály
Maciek 'Zvish' Marendowski
- el. kytary
Sergiusz 'Motyl' Smolnicki
- el. kytara
Arkadiusz Antosz
- baskytara
Adam Pieczarkowski
- bicí
1. Intro
2. Nobody Fucks
3. Interlude
4. Forgotten But Not Forgiven
5. Feel Poisoned
6. Tear The Flesh
Vydáno: 2010
Vydavatel: DIY
Stopáž: 13:44
Produkce: DROWN MY DAY
Studio: domácí studio DMD
Kvalitny deathcore, ktory ale vzdava az prilis velku uctu svojim vzorom, ktore su pocut z kazdeho riffu a breaku. Melodicke vyhravky pripomenu All Shall Perish, brutalne breaky a naslapane riffy zase Whitechapel alebo stary Job For A Cowboy. Z rychlych pasazi sa na mna viackrat vyvalilo Suicide Silence, hlboky vokal mi zase pripomenul Annotations Of An Autopsy. Skratka, nic prevratne a nic co by bolo doteraz nepocute. Na druhej strane, Poliaci maju napady a niektore riffy fakt bavia. Album ma energiu a agresiu, bez ktorej sa spravna deathcorova nahravka nezaobide, co je obrovske plus. Nic nove, ale prijemne na pocuvanie...fanusika deathcoru urcite potesi aj ked sa jedna iba o EP.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.